17. října 2012

Dojmy - Space Empires: 4X


 „Jak to vypadá s vývojem technologie pro odhalení těch zpropadených lodí?“ zaburácel císař.
„Maskovací technologie nepřítele je mnohem pokročilejší, než jsme očekávali,“ začal ministr opatrně, „takže nám vývoj odpovídajících skenovacích systémů bude trvat delší dobu, než uváděly původní předpoklady.“
„Čemu říkáte delší doba?“ odvětil kysele ministr průmyslu a zbrojení.
„Několik měsíců, možná také rok či dva.“ V sále se rozhostilo tíživé ticho.
Nemělo cenu zapírat nebo slibovat nesplnitelné. Minulý ministr vědy a výzkumu byl za podobné sliby převelen do první linie bojů. „Vynalezli jsme ale vylepšení, které zlepší palebnou sílu všech našich lodí. S montáží jsme již začali.“

Společnost GMT nám zcela netradičně představila Space Empires: 4X. Proč netradičně? Jedná se totiž o hru s tématikou science fiction a jak je známo, GMT se zaměřuje na válečné konflikty napříč lidskou historií až do velmi blízké budoucnosti. Čtyři X zde znamenají - eXplore (prozkoumat), eXpand (rozšířit), eXploit (vykořistit) a eXterminate (vyhladit). Vaším úkolem je vybudovat své impérium a zničit soupeře. Pojďme se podívat, jak tato sci-fi hra dopadla.

Nejsme ve vesmíru sami

Po otevření krabice Space Empires: 4X se na vás vyvalí spousta komponent. Několik plat obsahujících celkem 704 žetonů, pevná skládací mapa vesmíru, kniha pravidel, kniha scénářů, 4 oboustranné referenční karty, blok oboustranných tabulek pro záznam vyvinutých technologií a ekonomickou fázi a čtyři desetistěnné kostky. Krabice je tedy příjemně plná a my se podíváme podrobněji na jednotlivé komponenty.

Nejdříve tu máme žetony. V prvních reakcích hráčů na zveřejněné obrázky se často objevovala obava nebo rovnou pochybnosti o vizuálním provedení žetonů. K tomu mohu říct, že na živo vypadají žetony lépe než na fotkách z internetu. Navíc se mi žetony skutečně líbí. Každá ze čtyř herních barev (ras) má vlastní ilustrace pro různé třídy lodí a pastelové barvy (žlutá, červená, zelená, bledě modrá) jsou na herním plánu hezky vidět. Kromě všech jednotek čtyř soupeřících civilizací zde jsou žetony vesmírných systémů (planety, asteroidová pole, těžitelné minerály, černé a červí díry, supernovy atd.), žetony s čísly, žetony mimozemských lodí a žetony kolonií. Všechny potřebné údaje jsou dobře čitelné a žetony mají vůči hexům na herním plánu rozumnou velikost, takže se do jednoho systému vejde dostatek lodí. Tím se dostáváme k hernímu plánu, který představuje hexovou mapu vesmíru, na které jsou vyznačeny různé startovní pozice ve hře čtyř a tří hráčů. Na jedné z kratších stran je poté pruh s hezky vyvedeným logem a názvem hry a vedle něho je pak ukazatel kola. Hráči by sice jistě ocenili zajímavější výjev vesmíru, ale v této podobě je vše přehledné a nejsou zde žádné rušící prvky.

Referenční karty mají z jedné strany tabulku o vesmírných lodích (výrobní ceny, vlastnosti, údržba apod.) a z druhé strany je obdobná tabulka o technologiích. Jde o nesmírně šikovnou věc, ve které se okamžitě zorientujete. To samé platí i pro blok tabulek pro zápis vyzkoumaných technologií ve hře. Z počátku může Space Empires: 4X těmito tabulkami děsit, ale jakmile se hráč seznámí s pravidly, vše do sebe hezky zapadne a funkce tabulek je jasná.

Pravidla jsou psaná v klasickém stylu válečných her od společnosti GMT, vše je tedy rozděleno do kapitol a podkapitol s číselným označením. Když v pravidlech narazíte na nějaký neznámý nebo důležitý pojem, většinou je u něj rovnou odkaz na příslušnou kapitolu, kterou díky číslům rychle najdete i bez podívání se do obsahu. Šestnácti stránková pravidla jsou rozdělena na tři části – pravidla základní, pokročilá a volitelná. O jejich obsahu dále. Ještě máme v krabici knihu scénářů, která je opět přehledně rozdělena na scénáře pro dva, tři a čtyři hráče a navíc obsahuje dva scénáře jednoho hráče proti hře. Autoři zde krom klasických a předvídatelných rozmístění hráčů na mapě zahrnuli i pár překvapení, jako je třídimenzionální mapa. A nakonec čtveřice plastových kostek rozdělená vždy po dvojici do dvou barev.

Velké zbrojení

V pravidlech Space Empires: 4X najdeme celkem tři části a dobrá zpráva je, že už základní pravidla jsou dostatečně komplexní, aby hráče zabavily na dlouhé hodiny. Seznámí hráče s herními principy, základními jednotkami, výrobou a vylepšováním, pohybem a bojem. U této hry jasně doporučuji zahrát si nejprve několikrát se základními pravidly a teprve po jejich zvládnutí si přidávat pravidla z další části. V pokročilých pravidlech hráčům přibudou mateřské lodě a stíhačky, lodě s maskovací technologií, miny a minolovky a tvorba obchodních tras. Jinými slovy hráči získají spoustu nových možností. Volitelná pravidla poté obsahují další možnosti, jak si hru upravit k lehčímu hernímu stylu, nebo naopak vytvořit komplexní vesmírnou simulaci. Jelikož se jedná o značně komplexní hru, popíšu dále jenom základní principy hry a nebudu zabíhat do detailů, jinak byste četli ještě zítra.

Space Empires: 4X nezůstává svým počítačovým předchůdcům nic dlužná. Na začátku hry začíná každý se svou domovskou planetou, malým vesmírným dokem pro výrobu lodí, několika průzkumníky a kolonizačními loděmi a jednou těžební lodí. Vaším prvním úkolem je rychle prozkoumat nejbližší okolí, kolonizovat prázdné planety a těžební lodí odtáhnout nalezené nerostné asteroidy ke zpracování na některou z vašich kolonií. Při průzkumu otáčíte žetony na jednotlivých polích, abyste zjistili, co se na nich skrývá (ano, existuje technologie lepšího způsobu průzkumu). Můžete narazit na asteroidová pole nebo mlhovinu, které ovlivňují technologie zbraní a štítů, opuštěné planety vhodné ke kolonizaci, ale také planety vyžadující terraformaci, supernovy, které se musí obletět, černé díry pohlcující lodě, mimozemské vraky lodí, ale také nebezpečí, která vaši flotilu kompletně zničí. Tímto pohybem po vesmírné mapě strávíte celkem tři kola, poté následuje ekonomická fáze.

Abyste mohli čelit hrozbám vesmíru a ostatních hráčů, přichází první veledůležitý prvek hry – výroba lodí a vývoj nových technologií. K tomu slouží právě ekonomická fáze, kterou provádí všichni hráči najednou. K přehlednému záznamu slouží oboustranné tabulky, kterých dostanete ve hře celý blok, a kdyby to přeci jenom nestačilo, jsou tabulky na internetu k dispozici pro tisk. Hráči operují s hodnotou „CP“, což je platidlo pro vývoj i výrobu. Nejprve zjistí svůj příjem z planet, vytěžených asteroidů a případně obchodních tras, poté utratí za údržbu flotily a mohou nabídnout libovolnou částku za možnost být v dalším kole prvním hráčem. Poté mohou utrácet za nové technologie a výrobu lodí. Lodě vyrobené v ekonomické fázi obsahují všechny technologie vyrobené do této ekonomické fáze včetně právě vyvinutých. Zbylé body CP se přenáší do dalšího kola. To vše probíhá potají. Jakmile mají všichni hotovo, prozradí se, kdo nabídl kolik za možnost hrát první a pokračuje se dalším kolem.

Co je druhým středobodem hraní Space Empires: 4X? Manévry, blafování a souboje flotil! Podobně jako je skrytá ekonomická správa vesmírné říše, je skrytá i síla a složení vašich flotil. Pro určení počtu vesmírných lodí jednoho typu slouží žetony s čísly, které jsou schovány pod otočeným žetonem (majitel se na ně může samozřejmě kdykoliv podívat). Zmínil jsem se už, že ve hře jsou také návnady, které se tváří jako regulérní lodě? Aby hráč neztratil orientaci, která skupina lodí je která (toto je důležité především kvůli rozdílům v technologiích), má každý typ lodi celkem čtyři žetony, které jsou číselně odlišeny. Ve svém zápisu lodí si tak může doplnit, že křižníky jedna mají útok 1 a obranu 2, zatímco křižníky tři mají navíc pohyb 2. Opět je po pochopení pravidel a průběhu hry vše na první pohled jasné a přehledné. Po jedné či dvou hrách vám zabere ekonomická fáze jenom pár minut a hra má příjemný spád.

Válka na obzoru

Ještě jsme si neřekli jednu podstatnou věc, jak probíhá boj? Pokud se střetnou dvě flotily, lodě se odhalí. Soupeř tedy většinou netuší, proti jaké síle a jaké technické vyspělosti stojí. Lodě se poté roztřídí dle tříd od A do E. Lodě A střílejí první, poté lodě B a tak dále. Útočící hráč si zvolí cíl střelby a poté hodí desetistěnnou kostkou. Pokud se mu podaří podhodit své útočné číslo, cíl dostane zásah. Zní to jednoduše, viďte? Nebylo by to ale SpaceEmpires: 4X, aby v tom nebylo mnohem více! První změnu mohou přinést technologie útoku a obrany, které zvyšují útočné číslo vašich lodí, resp. snižují útočné číslo lodí soupeře. Dále může sílu lodí ovlivnit jejich počet. Při dvojnásobném počtu lodí získává hráč útočný bonus +1. Pokud se boj odehrává v asteroidovém poli, nepočítají se výhody technologie útoku a v mlhovinách se vyruší technologie obrany. Pokud mají dva hráči stejnou třídu lodí, bude jako první pálit hráč s lepší technologií taktiky. Pokud máte dostatek bojových lodí, můžete navíc své nebojové lodě chránit. Boj je tedy velmi jednoduchý, ale přesto obsahuje množství možností, jak si připravit vhodné podmínky pro vítězství. Opět upozorňuji, že jsem zde nepopsal vše a nezacházel jsem do detailů,

Hra více hráčů končí eliminací prvního z nich, přičemž autor sám upozorňuje, že hra by se měla ukončit ve chvíli, kdy je porážka jednoho hráče jistá a nevyhnutelná. Space Empires: 4X se totiž pyšní ještě jednou vlastností, kterou obdobné hry mnohdy postrádají – relativně krátkou herní dobou a svižnou rychlostí hry. Autor v pravidlech jasně píše, že tato hra se musí hrát agresivně, zákopová válka je v tomto případě zcela nevhodná volba stylu hraní. Samozřejmě nelze brát vše úplně doslova. Při zahrnutí pokročilých a některých volitelných pravidel se hra může protáhnout, ale pořád by si měla uchovat svou dynamiku. Kniha scénářů je také nakloněna možnosti volby a především pro dva hráče existují varianty od malých a rychlých střetů po obří hru využívající celou vesmírnou mapu.

Auto hry, Jim Krohn, sám nabádá hráče, aby si hru upravovali dle svého, přidávali vítězné podmínky, rasy atd. Volitelná pravidla sice obsahují některé velmi zajímavé možnosti, ať už se jedná o výzkum technologií pomocí grantů, nebo urychlení a zjednodušení hry v podobě aplikace nově vyzkoumaných technologií na všechny lodě. Jelikož je hra ve vývoji už mnoho let a autor základní hru Space Empires: 4X dle svých slov prakticky osekal na kost, bylo s ohledem na úžasnou prodejnost jenom otázkou času, kdy nám nabídne i trochu toho masa. Již za měsíc si tak můžeme užít rozšíření Space Empires: Close Encounters, ve kterém získáme rasové výhody, vesmírnou pěchotu, dobývání planet a obsazování nepřátelských lodí, nové technologie, nové lodě třídy titan a vlajkové lodě rasy a mnoho dalšího.

Ovládnete vesmír?

Space Empires: 4X je ojedinělá a naprosto výborná strategická hra. Na poli válečných her se vymyká svým tématem a na poli tematických her se zase vymyká svým „žetonkovým“ provedením. Přestože je hra značně komplexní, není to dáno složitostí, ale množstvím pravidel. Jak ale doporučují sami autoři v pravidlech, hráči by měli začínat pozvolna s minimem představeným v základních pravidlech a postupně si přidávat, zkoušet a testovat další prvky. S tímto pozvolným přístupem musím jednoznačně souhlasit. Hráč tak plynule objevuje další a další možnosti a strategie. Space Empires: 4X je vynikající především pro své ohromující množství úprav, nastavení a znovuhratelnosti.

Space Empires: 4X není hra úplně pro každého. Nejsou zde plastové modely vesmírných lodí, nejsou zde desítky překrásných ilustrací apod. Žetonky možná působí strohým dojmem, ale to je dáno společným základem této hry a ostatních válečných her. Tuto hru nebudete hrát proto, jak vypadá, ale pro zážitek. A ten vám Space Empires: 4X umí poskytnout hodně intenzivní. Kdo hrál na PC klasické 4X strategie, např. série Masters of Orion, tomu srdce u této hry nejednou zaplesá. Možnosti výzkumu technologií, objevování, strategií, blafování, počítání, výroba jednotek, boj... To vše a mnohem více najdete v modře zbarvené krabici s bílým nápisem Space Empires: 4X. Pokud chcete zažít zcela jinou vesmírnou strategii, ve které sice máte mnoho možností, ale celkový styl hry je velmi přímý, budete stoprocentně spokojeni.

Space Empires: 4X necítím jako konkurenci ostatním sci-fi strategiím, jakými jsou např. Twilight Imperium 3rd Edition, Eclipse nebo Empires of the Void, jehož recenzi si za krátko budete moct přečíst. Space Empires: 4X vyplňuje mezeru na trhu, které nebylo v hlavním proudu her věnováno příliš pozornosti. O tom, že tato trhlina si žádala vyplnění, hovoří i fakt, že po uvedení byl celý náklad hry okamžitě vyprodán a hra se stala jednou z nejvíce a nejrychleji prodávaných her v historii GMT. A dovolím si tvrdit, že stejný osud potká i přicházející rozšíření hry SpaceEmpires: Close Encounters. Neváhejte a ponořte se do hry, kde budete prozkoumávat neznámé končiny vesmíru, využívat objevené zdroje, šířit své impérium a ničit nepřátele. Jiná hra vám to k dnešnímu dni lépe nepodá. 

Žádné komentáře:

Okomentovat