22. června 2012

Speciál – Hry na prázdniny


Prázdniny se kvapem blíží a s nimi kromě ještě více sluníčka a tepla také dostatek volného času na nějakou hru s přáteli. Nevíte ale jakou hru vybrat? Potom je pro vás dnešní článek přímo ideální, protože se podíváme na hry pro léto a nejenom pro něj.

Malí nezbedové

Jestliže máte menší děti, jistě mi dáte za pravdu, že chvilku neposedí, a když náhodou ano, nabírají pouze síly na další dovádění. Pro ty nejmenší je třeba najít hru s jednoduchými pravidly a také krátkou herní dobou. Jakmile dítě ztratí pozornost, hru už nedohrajete.

Na děti mysleli například české Hrací plány, které nám představují dvojici leporelových sbírek her vytvořených pro hraní s předškoláky. Kniha 4 veselé hry a Kniha 4 dobrodružné hry dozajista pomůže vyplnit deštivý den pomocí veselých obrázků, atraktivních témat (vláčky, piráti,…) a hlavně jednoduchých pravidel, která mají za cíl vyhnout se smutku z klasického soupeření, ale naopak evokují radost z každého postupu vpřed a v případě nezdaru pobaví. Ve stejné kategorii je i hra Želví závody, ve které se snažíte svou želvičku dopravit k hromadě zelí. K tomu slouží jednoduché karty bez textu. Jestliže hledáte pro své ratolesti klasickou hru, můžete vyzkoušet Katatu. Jde o líbivé zpracování hry „mlýny“ s broučky a včelkami. Další zajímavou variací na klasickou hru je také dvojice karetních her Aquarius a Seven Dragons. V těchto hrách máte karty, které spojujete ve stylu domina a snažíte se spojit dostatečný počet karet ve své barvě. Hry obsahují úpravy pravidel, takže je možné hrát hru s dospělými i s těmi nejmenšími. Pokud hledáte dobrou, jednoduchou a rychlou hru do kapsy, jistě vám a vašim dětem udělá jedna z výše zmíněných radost.

Na poli reakčních her vyšla celá série kulatých plechových krabiček, které jsou v anglicky mluvících zemích známy jako Spot It! My ji známe především díky první hře v ČR s názvem Dobble. Na kulatých kartách jsou různé obrázky, přičemž vždy najdete na dvou kartách jeden shodný obrázek. Přestože hra obsahuje pravidla pro více variant hry, všechny spojuje jedna věc – nalezení dvou stejných symbolů na dvou kartách. Rychlá hra je navíc v originálním balení ideálním na cesty. V této řadě si můžete pořídit také variantu se zvířátky Spot It Jr.! Animals nebo s obrázky věcí, které vídáme na dovolené a při cestování Spot It! On the Road. Nebo snad máte kuchařské ambice? V tom případě je zde Shrimp Cocktail, ve které se snažíte nalezením správných krevet udělat ten nejlepší salát.

Co se však může chlubit stejnou nekonečností, jakou má fantazie, především ta dětská? Právě pro hru s fantazií jsou zde Roryho kostky. Na kostkách jsou obrázky, jejichž kombinací hráči sestavují příběhy. S kostkami lze hrát mnoha způsoby, představivosti se meze nekladou. O tom, že jednoduchost hry se v kombinaci s fantazií může stát opravdovým zážitkem, svědčí i mnohá ocenění, která si koncept Roryho kostek vysloužil. Dnes jsou na trhu rovnou tři verze, které lze hrát samostatně, nebo je libovolně spojovat. Základní sadu kostek tvoří Rory’s Story Cubes, ve druhém balíčku Rory‘s Story Cubes: Actions jsou navíc akce (slovesa) a ve třetím balíčku Rory‘s Story Cubes: Voyages naleznete kostky s obrázky přímo volajícími po velkých dobrodružstvích.  

S malým ale hráčem

Jestliže je vaše dítko větší, bude nejspíše ve hrách hledat trochu větší výzvu a zvládne i složitější pravidla. Tady se otevírá možnost děti nejenom pobavit, ale také je formou hry učit. K tomuto účelu je zde hned několik her. Asi nejznámějšími v tomto směru je série her Timeline, které vycházejí v českém jazyce. Ve hře jsou karty s různými objevy, vynálezy a dalšími důležitými historickými milníky. Na hráčích je, aby své karty vhodně umístily na „časovou linii“ podle toho, kdy byly dané věci objeveny. Na výběr je momentálně Timeline: Vynálezy a Timeline: Objevy. Rozhodně se však nejedná o jediné hry a v budoucnu se můžeme těšit na další důležitá data a události z naší historie.

Chcete svým dětem ukázat džungli, ale nechce se vám kvůli tomu do Afriky? Další naučnou hrou je WildLife DVD stolní hra. V plechové krabici najdete kromě herní desky a figurek také dvojici DVD, na kterých jsou záznamy zvířat. Vědomostní hra tak zajímavým způsobem kombinuje dva způsoby, jak ukázat dětem exotická zvířata z afrického parku Serengeti a něco více se o nich dozvědět.

Učení nemusí znamenat jenom další a další informace, ale také rozvíjení vlastních schopností a myšlení. Přesně pro tento účel jsou zde tzv. SMART hry. Série logických hlavolamových her má v zahraničí velký úspěch, protože děti zábavnou formou učí, jak tvořivě přemýšlet a řešit jednoduché i složitější úkoly. Hry kromě různých úkolů mají i různá provedení, aby si každé dítě našlo to, co ho bude bavit. Ať už to bude pohádkové Princa drak cestou necestou, abstraktní Anti Virus nebo moderně laděná Kontrolní věž. A jen tak mezi námi, některé složité hádanky si náramně užijí i rodiče.

Podobně jako Roryho kostky se na fantazii zaměřuje i série her Dixit. Na velkých kartách se zvláštními, ale překrásnými kresbami hráči nacházejí nápovědu pro ostatní, kteří pak musí vybrat kartu nejlépe vystihující nápovědu a následně uhodnout, která karta patří vypravěči. Dixit je pravidly snadná hra, u které lze mluvit, zpívat, recitovat, dělat pantomimu, tančit, nebo také mlčet a lehce naznačit pohledem. Jde o jedinečnou hru, která zaujme děti i dospělé a dle herní skupiny může jít o nevázanou zábavu, pohádkově laděné dobrodružství, nebo také hluboké filosofické dumání. Novinkou je pak i menší a velmi abstraktní verze Dixit Jinx, která je ideální např. do vlaku.

Jestli ale máte doma akčního malého hráče, který by nejraději vzal meč a šel bojovat s drakem, máme něco i pro něj. O hře Drako jsme již psali a více se o ní můžete dozvědět v našich dojmech zde. Snadná taktická hra pro dva hráče, kde na jedné straně stojí trojice trpasličích lovců a na druhé pak drak chycený do pasti, je ideální úvod do světa složitějších taktických her. Herní komponenty neobsahují text, pouze symboly a vše je velmi intuitivní. Jestliže chce váš rytíř doma lovit draky, můžete mu takový zážitek alespoň prostřednictvím této hry nabídnout.

Možná ale hledáte něco klidného a mírumilovného. Co by mohlo splňovat tyto dva požadavky lépe než panda? Přesněji řečeno panda samotného císaře a vy máte jakožto císařovi zahradníci na starosti nejenom plantáže bambusů, zavodňování polí a sklizeň, ale také se musíte postarat o hladovou pandu, která ze všeho nejvíce zbožňuje právě váš bambus. Hra Takenoko je milá rodinná hra plná barev, soupeření a hladu jedné roztomilé pandy. Navíc je kompletně česky a nehrozí tedy problémy s cizím jazykem. Nebo možná máte doma dvě dítka, z nichž jedno by chtělo být padouch přepadající dostavníky a druhé drsným šerifem ve stylu Clinta Eastwooda? Vyzkoušejte novinku Revolver – karetní hru pro dva hráče, která vyšla v českém jazyce. Podaří se banditovi Jacku Coltymu a jeho bandě utéct do Mexika, nebo je dostihne a po zásluze potrestá šerif McReady a jeho pomocníci?

Do kapsy, do vlaku, zkrátka na cesty

V létě ale nechtějí hrát jenom děti, ale také dospělí. Jak si ale zahrát při cestování, kdy je k dispozici pouze malinkatý stolek, nebo možná ani to ne? Na potěšení cestovatelů se v letošním roce zaměřila česká společnost Albi, která přináší sadu Bambusových miniher a Magnetických miniher. Vyberte si vaši oblíbenou hru v praktickém balení na cesty a z oblíbeného materiálu, ať už to budou magnetické Šachy, Člověče nezlob se, nebo třeba bambusové Mlýn či Backgammon.

Pokud jste ještě neslyšeli o hře Hive, je třeba to rychle napravit! Hra pro dva hráče je přímo dělaná na cestování a tak kromě relativně velkých herních kamenů najdete v balení i pytlík na sbalení hry na výlet. Hráči dostanou kameny svých brouků, které mají různé dovednosti a snaží se obklíčit soupeřovu královnu.

Myslíme ale i na hráče wargames a tak i pro vás něco máme. Konečně se i k nám dostávají hry od společnosti Victory Point Games, což jsou menší, levné, ne však přehnaně jednoduché válečné hry, které jsou dělány pro co nejmenší prostor. Můžete si tak užít napoleonské války ve Waterloo 20, boj o dědictví mezi Rakouskem a Pruskem v Leuthen: Frederick's Greatest Victory, druhou světovou válku v Paul Koenig’s Market Garden: Eidhoven Bridge nebo USA v blízké budoucnosti, kdy balancuje na hraně občanské války v Crisis2020.  

Co hrajete vy?

Her na léto je bezpochyby dost, ať už je budete chtít hrát během slunného dne u bazénu, nebo v teplu domova s deštěm a blesky za okny. Výše jsme pro vás připravili některé tipy, které vám snad trochu pomohou ve výběru her. Her je ale tolik a všechny vhodné jsme do našeho dnešního článku jistě nedostali. Pomoci si ovšem můžete i vzájemně! Napište do diskuze pod článkem, které hry berete na cesty, co rádi hrajete a kde všude se dají vaše oblíbené hry hrát. Těšíme se na vaše tipy, nápady a připomínky! Příští týden se zblízka podíváme na výrobu atomových zbraní ve hře Manhattan Project a i během léta vás budeme zásobovat články o nových a zajímavých hrách.  

2 komentáře:

  1. Velice pěkně popsán výběr "prázdninových" her a jestliže se ptáte na tipy na cesty, tak jich několik přidám. Protože jsme limitováni objemem a velikostí hry, neboť na dovolenou cestujeme výhradně vlakem, dělají nám společnost tzv. malé hry. V článku zmiňované Timeliny, letos to bude určitě náš nový přírůstek Dobble, možná i Drako, když se vybere z krabice. Ale každoročně pravidelně s námi cestuje karetka Meuterer, velikosti krabičky cigaret, ovšem s mnohem zdravějším obsahem. A tak na dovolené v naší zemi díky této hře vyplouváme na moře :)
    Ještě bych pro přemýšlivé dvojice doporučil malou a skladnou Legii a pro hru s menšími dětmi Heckmeck....
    The Hammer

    OdpovědětVymazat
  2. Díky za tipy, hru Meuterer vůbec neznám a budu muset napravit. ;-)

    OdpovědětVymazat