9. září 2009

Chaos In the Old World - první hra

Včera jsem se konečně dostal k první partii jedné z nejočekávanějších her tohoto roku - Chaos In the Old World od firmy Fantasy Flight Games. Hra se odehrává ve světě figurkové hry Warhammer a hráči v ní představují bohy chaosu soupeřící o vládu nad světem.Pravidla jsem vysvětlil do deseti minut a jelikož nejsou přehnaně složitá, vyskytlo se jen pár nejasností, hlavně kolem posunu "kolečka", které jednotlivým bohům slouží ke zvýšení schopností a zároveň jako jeden z prostředků k vítězství. Pak už se rozdaly karty, figurky a mohlo se začít hrát.
Jak už to u podobných her bývá, první partie je spíše seznamovací, hráči si osahávají herní principy a zkouší, co vše jim hra dovolí. Na strategii tedy alespoň na začátku nebylo ani pomyšlení, běhali jsme po mapě, válčili a korumpovali jednotlivé regiony (prostředek k získání bodů a posunu "kolečka"). Navíc každý z bohů má jiné vlastnosti a prostředky k vítězství, takže strategie nešla ani odkoukat od jiných. Holt učedík - mučedník. Co mě velice potěšilo byla možnost škodit ostatním pomocí karet, které mnohdy dokáží hru ovlivnit ve váš prospěch. Naopak karty událostí (každé kolo se otočí jedna) vám někdy pěkně pokazí plány, což je dobře, nic ve hře tak není jisté, musíte improvizovat a vystačit s tím, co máte. Vítězství pro sebe nakonec urval Slaanesh, bůh dekadence, jelikož zatímco ostatní se mydlili ve středu mapy, Slaanesh seděl za horami a postupně chytal místní šlechtice do sítě svých svodů a když se do něj pustily Khornovy sekyry, bylo již pozdě na zvrat.

První dojmy? Veskrze pozitivní. Hra je zábavná a plyne svižně, ačkoli mi přišla o něco abstraktnější než jiné hry podobného stylu (Warrior Knights), což však může být způsobeno neznalostí pravidel a tedy i větším se soustředěním na mechanismy než na pocity ze hry. Ale bavil jsem se královsky (ostatní též) a nemohu se dočkat další partie, kdy už budeme seznámeni s pravidly a budeme pilovat strategie jednotlivých bohů.

Žádné komentáře:

Okomentovat